


A kerítés választásnál több szempontot szükséges mérlegelni. Ezek közül kiemelten fontos az esztétikum, a tartósság, a kerítés által nyújtott védelem (belátás ellen és behatolás ellen) és az ár. Az alábbi írásban ezeket vesszük sorra.
- Kerítés típusok ár szerint
- Kerítés típusok tartósság szerint
- Kerítés típusok esztétikum alapján
- Kerítés típusok a kerítés által nyújtott védelem szerint
Kerítés típusok ár szerint
A következő kerítés témákat vesszük sorra:
- A kerítés árakról általában
- Kerítés készítés munkadíja
- Drótkerítés ára $
- Fémlemez kerítés ára $$
- Fakerítés ára $$$
- WPC kerítés ára $$$$
- Zsalukő kerítés ára $$$$ – $$$$$
A kerítés árakról általában
A kerítésben az a nyag a legdrágább
A kerítés árak között rendkívül nagy a szórás, és ebben az anyaghasználaté a fő szerep.
Az építőanyaagok ára 2021-ben meglódult a fától a fémen át a betonig, cementig, és senki nem tudja, ez, az intenzív árnövekedés mikor áll meg.
Az építőanyag drága, ezért nem mindegy, hogy méterenként pár kiló drótháló, vagy méterenként tonnányi zsalukő, beton, burkolat kerül egy kerítésbe.
A kerítés készítés munkadíja
Az olcsóbb kerítések esetében a munkadíj az anyagköltséggel nagyjából megegyező összeg.
A kerítés készítés munkadíja egy drótkerítés esetében nagyságrendileg hasonló az anyagköltséghez. A drótkerítés esetében nem csak az anyagköltség kedvező a többi keríté építési módhoz képest, de a drótkerítés építése kevésbé munkaigényes is. Elég, ha arra gondolunk, mennyi idő egy dróthálót oszlopokra erősíteni 20 méter hosszan, és mennyi idő 20 méter zsalukövet letenni, kibetonozni, ragasztózni, hálózni, burkolni. Nyilván egy burkolt zsalukő kerítést elkészíteni sokkal több munka méterenként, mint egy drótkerítést felrakni.
Az igazán drága kerítések esetében jellemzően igényes, költséges burkolatot használnak, ez visszont nem emeli a munkadíjat. Munkadíj szempontjából nincs nagy küldönbség, ha sima kültéri járólapokkal burkolunk, vagy egyedileg rendelt spanyol hidegburkolattal.
Ezért a drágább kerítéseknél az anyagköltség jóval meghaladja a munkadíjat.
Drótkerítés ára $
A drótkerítés az egyik legolcsóbb módja a kerítés készítésnek. Ha belegondolunk, ez a technika igényli a legkevesebb anyagot méterenként, és az anyagköltség a kerítés építés legfőbb költségeleme.




Az alacsony tömegű kerítésanagnak köszönhetően a drótkerítés alapozása is kevésbé anyagigényes. Míg egy zsalukő kerítéshez 50 x 70 cm-es alapot kell készíteni a kerítés teljes hosszában, drótkerítésnél elég 20 x 30 cm-es alap. Minimál kivitelezés esetén elég csupán a kerítést tartó oszolopokat külön-külön egy egy betontuskóval alapozni.
Az alacsony anyaghasználat a drótkerítésnél alacsony munkadíjjal is párosul, így ez a legolcsóbb keríté éspítési módszer.
Fémlemez kerítés ára $$
A fémlemez kerítésnél az anyaghasználat már jelentősebb a drótkerítésnél. A fémlemez nem lyukacsos, a teljes felületet lefedi. Ezért a fémlemez kerítés alapja is erősebb kell, hogy legyen a drótkerítésénél. Itt már nem elég csupán az oszlopokat egyesével alapozni. Az alapnak a kerítés teljes hosszában végig kell futnia.
Mivel a fémlemez kerítés a teljes felületet fedi, a szél igen erősen bele tud kapni. Az alapnak ezt a nyomást el kell bírnia, ami egy 20m hosszú, 2m magas kerítés esetében 40m2 felületen jelentkezik. Az alapnak ezért legalább 50 cm mélynek kell lennie.
A fémlemez kerítésnél tehát a kerítés anyagigénye magasabb (mind a fémlemez, mind az alapozás tekintetében), másrészt a mélyebb alapozás miatt a munkaigényessége is magasabb a drótkerítésénél.
Fakerítés ára $$$
A fakerítés anyagköltsége egy fokkal magasabb a fémlemz kerítésénél, egyszerűen azért, mert a faanyag drága.
Az alapozás a fa lécekkel borított kerítésnél elméletileg lehet kicsit gyengébb a fémlemez kerítésénél, mert ebben az esetben a szél nem fog úgy belekapni, mint a lemezből készült kerítés esetében.
A fakerítés készítése egy fokkal munkaintenzívebb a lemezkerítésnél, mivel a fa léceket egyesével kell szintezni és rögzíteni, míg a fémlemez kerítéseknél táblánként lehet haladni.
A fakerítésnél meg kell még említeni, hogy a fannyag karbantartás igényel, így a fenntartása is költségesebb mind a drótkeríténél, mind a fémlemez kerítésnél.
WPC kerítés ára $$$
A WPC kerítés (faforgács – műanyag kompozit) a fakerítés alternatívája, ami nem igényel karbantartás, viszont a WPC egy fokkal drágább a fánál.
Alapozás és munkadíj szempontjából hasonló a fakerítéshez.
Zsalukő kerítés árak $$$ – $$$$
A zsalukő kerítés ára nagyban függ attól, hogy natúr, színezett, vagy burkolt zsalukő kerítésről van-e szó.




A zsalukő kerítésben az előbbiekhez képest sok anyag van. Egy zsalukő kerítés méterenként több száz kg súlyú. A soka anyagot pedig meg kell fizetni.
Emellett a zsalukő kerítés munkaintenzív is. Sok vasszerelést, betonozást igényel.
Burkolt zsalukő kerítés esetében a burkolat anyaga is növeli a költségeket, négyzetméterenként 10,000-20,000 Ft-tal, egyedi igények esetén (például márvány burkolás) akár ennél többel is. Ne feledjük, hogy burkolt kerítés esetében nem csak a burkolat költségével, hanem a segédanyagok (flexibilis ragasztó, esetenként fuga) költségével is számolni kell.
Színes zsalukő kerítés esetében a költségeket szintén emelik a színezéshez használt anyagok (Mapetherm ragasztó, háló, nemesvakolat), és a színezés felviteléhez szükséges munka.
Kombinált zsalukő megoldások
Nem ritka, hogy a kerítés alsó harmadát – negyedét zsalukőből készítjük, a felső részén pedig akár fa vagy WPC léceket helyezünk el. Ezek a kerítések szinte egyediek. Az árukat is nehéz bekategorizálni.
Ha kíváncsi, mennyibe kerülne az a kerítés, amit Ön szeretne, kérjen tőlünk árajánlatot!
Kerítés típusok tartósság szerint
A következő kerítés típusokat vesszük sorra:
- Zsalukő kerítés tartóssága
- Fémlemez kerítés tartóssága
- Fakerítés tartóssága
- WPC kerítés tartóssága
- Drótkerítés tartóssága
Zsalukő kerítés tartóssága
A zsalukő kerítéseknél tartósság szempontjából külön esetnek számít, hogy natúr zsalukő kerítésről van szó, vagy burkolt, színes zsalukő kerítésről. Ezért külön vesszük sorra a következőket:
- Alap, natúr zsalukő kerítés tartóssága
- Vakolt, színes zsalukő kerítés tartóssága
- Burkolt zsalukő kerítás tartóssága
Alap, natúr zsalukő kerítés tartóssága
A zsalukő kerítések szerkezetet rendkívül tartós. Megfelelő alapozás esetén a kerítés száz évig is állni fog. Maga a zsalukő stabil, tartós anyag, a zsalukő elemeket kitöltő betonról nem is beszélve.
Amellett, hogy a zsalukő kerítés alapjában véve nagyon tartós, meg kell említeni, hogy a leggyengébb része a kerítés felső síkja. Ezen, ha nincsen megfelelő fedőelemmel lefedve, ami a csapadékot elvezeti, a csapadék meg fog állni a kerítés tetején. Ez a fagy hatására lassan megrepeszti majd a felső zsalukő elemeket, és 10-20 év alatt a kerítés felső része elkezd mállani.
Ha a zsalukő kerítés fedlapozva van, a csapadék elvezetése biztosított, így a zsalukő kerítés szerkezete valóban akár 100 évig is bírni fogja.
Vakolt, színes zsalukő kerítés tartóssága
Amennyiben a zsalukő kerítés vakolva van, színezett, vagy burkolva van, külön kell említeni ezeknek a felületeknek a tatósságát. A szerkezet, ahogy fentebb írtuk, megfelelő alapozás és fedlapozás esetén 100 évig és még azután is bírni fogja. De mi lesz a kerítés borításával?
Színezett zsalukő tartóssága
Színezett zsalukő esetében a kérdés, hogy milyen minőségben vitték fel a színezést.
Megfelelő kivitelezés esetében a színezés 10-15 évig szép marad.
A megfelelő kivitelezés a következő feladatok szakszerű elvégzését fedi:
- A zsalukő kerítés oldalának telibe ragasztózása példálul Mapetherm ragasztóval
- A kerítés oldalának hálózása
- Színezett nemesvakolat felvitele
Burkolt zsalukő kerítés tartóssága
A zsalukő kerítéseket gyakran burkoljuk kültéri burkolattal, szeletelt téglával, terméskővel. Ezekben az esetekben a kerítés tartóssága a burkolat tartósságától függ. Ha a hidegburkolat felxibilis kültéri csemperagasztóan szakszerűen lett kivitelezve, akkor 10-20 évig gond nélkül megőrzi szépségét.
Nem megfelelő kivitelezés esetén akár évek alatt is leválhat a burkolás.
Fémlemez kerítés tartóssága
A fémlemez kerítés az egyik legtartósabb. Ha az alapozás megfelelő, a kerítésvázra erősített fémlemezek szinte az idők végezetéig kitartanak. Igaz, a csavarral történő rögzítéseknél gyakran elkezdenek rozsdásodni. Ez azonban első sorban esztétikai probléma.
Fakerítés tartóssága
A fával borított, lécezett kerítés a fémlemez kerítéshez hasonlóan fém vázra épül. A fedőanyag ebben az esetben fa, ami tapasztalatok szerint 20 év alatt akkor is elöregszik, ha a felületkezelésről időről időre gondoskodunk.
WPC kerítés tartóssága
A fa után meg kell említeni a WPC kerítést is. Ez voltaképpen fa és műanyag alapanyagokból készített kompozit anyag. Ha úgy tetszik, fa és műanyag keveréke.
Ránézésre úgy néz ki, mint a fa, viszon sokkal tartósabb. Ellenáll fagynak, hidegnek és az uv sugárzásnak. Nem igényli azt a karbantartást, amit egy fa felület igényel.
A WPC kerítés tartóssága 20-30 évre tehető (gyártók 10 év garanciát szoktak adni).
Drótkerítés tartóssága
A drótkerítés tartóssága első sorban az alapozás minőségétől függ. Lehet a drótkerítést teljes hosszában, egy sávban alapozni. Ez egy robosztus, tartós megoldás. Lehet ugyanakkor csupán a tartóoszlopoknak készíteni egy-egy betontuskó alapot. Ez kevésbé robosztus, de szintén tartós megoldás.
A drótkerítésnél kérédés még, hogy meddig bírja rozsdásodás nélkül. A tapasztalat az, hogy az oszlopok 5-6 év után, a drótkerítés háló 10 év után rozsdásodni kezd. Ez azonban nem jelenit a drótkerítés élettartamának végét. A drótkerítés 20-30 évig szolgálni fog minket, jóllehet, lassan egyre több helyen lesz rozsdás.
Kerítés típusok esztétikum alapján
A kerítés választás során ez a szempont a leginkább szubjektív. Van, akinek ez tetszik, van, akinek az, a kérdésben nem is lehet igazságot tenni. Végső soron a tualjdonosnak magának kell, hogy tessen az adott kerítés, elvégre ő fogja a legtöbbet látni.
Szempont lehet az is, hogy egy adott kerítés mennyire felel meg a közízlésnek. Ez különösen fontos szempont akkor, ha valamikor értékesíteni kívánjuk az ingatlant. Egy kerítés, ami a tulajdonosának tetszik, lehet, hogy más számára nem képvisel értéket, még akár bontandó, cserélendő tereptrárgy is lehet a számára.
Ha olyan kerítés építünk, ami a közízlésnek nagyjából megfelel, akkor egy esetleges értékesítés esetében értéknövelő tényező lehet.
Kerítés típusok a kerítés által nyújtott védelem szerint
A kerítések egyik fő funkciója, hogy megvédjék a telket mind az illetéktelen behatolástól, mind a belátástól. Ezekből a szempontokból vesszük sorra, mit nyújtanak az egyes kerítés típusok.
- Drótkerítés által nyújtott védelem
- Lemezkerítés álatal nyújtott védelem
- Fakerítés által nyújott védelem
- Zsalukő kerítés által nyújtott védelem
Drótkerítés által nyújtott védelem
A drótkerítés betekintés ellen nem nyújt védelmet. Bárki szabadon átlát rajta.
Behatolás ellen véd. Miél magasabb a kerítés, annál nehezebb lesz rajta átmászni. Amennyiben a drótkerítést csak az oszlopoknál van alapozva, egy átmászási kísérlet az oszlopokat kimozdíthatja a helyükről, így, még ha a behatoló nem is visz el semmit, az anyagi kár jelentős lehet.
Lemez kerítés által nyújtott védelem
Egy lemez kerítés szinte teljes védelmet ad betekintés ellen. Ha kellőképpen magas, akkor csak azok tudnak benézni, akik eléggé elszántak, és nem riadnak vissza egy kis mászástól.
Egy lemezkerítés mögött így nagyobb biztonságban tudhatjuk ingóságainkat is, mert így nem keltik fel az arra sétálók érdeklődését.
Fakerítés által nyújott védelem
A fakerítés egy drótkerítéshez képes többet takar ki, így belátás ellen jobban véd. A lécek között a kívácsisokodók azért be tudnak nézni, így nem teljes a védelem.
Ha úgy szeretnénk védettebben érezni magunkat, hogy közben nem vagyunk elvágva a világtól, mint egy lemezkerítés esetében, akkor a fakerítés jó megoldás lehet.
Zsalukő kerítés által nyújtott védelem
Zsalukő kerítés esetében a védelem attól függ milyen zsalukő kerítést választottunk.
Egy teljesen felfalazott zsalukő kerítés olyan betekintés elleni védelmet nyújt, mint egy lemezkerítés. Csak az fog belátni, aki nem riad vissza egy kis mászástól.